Patent başvuruları listesinde ABD geriye düştü!

0

Patent başvuruları

Patent başvuruları listesinde 40 yıldır lider olan ABD, Çin’in gerisinde düştü. Böylelikle listenin lider ülkesi Çin oldu.

Patent başvuruları listesinde lider Çin

Teknoloji savaşlarının arka planında aslında ülkelerin patent konusundaki kıyasıya rekabeti de yer alıyor. Özellikle ABD ile Çin arasında son yıllarda bu rekabet kızışmıştı.

2019 yılında WIPO’ya (Dünya Fikrî Mülkiyet Örgütü) yapılan patent başvuru sayısı yüzde 5 artarak, 265.800’ee ulaştı. WIPO, yapılan bu patent başvurularının yüzde 52’sinin Asya’dan, yüzde 23’ünün ise Avrupa ve Kuzey Amerika’dan geldiğini açıkladı. Patent başvuruları en çok 5G, makine öğrenimi, yapay zeka, dijital iletişim alanlarında geldi.

WIPO’ya yapılan patent başvurularında son 40 yıldır patent başvurularında lider olan ABD, yerini Çin’e kaptırdı. Çin’de 2019 yılında yapılan patent başvuru sayısı yüzde 11 arttı ve 58.990’a ulaştı. Son 40 yıldır bu konuda lider olan ABD ise 57.840 başvuruda kaldı. Böylelikle ABD’nin patent başvurularındaki 40 yıllık liderliği, 2019 yılında Çin’e geçmiş oldu.

Başvuru yapan şirketlere baktığımızda, ilk iki sıra Asya merkezli teknoloji devlerini görüyoruz. Şirket bazlı bakıldığında ise patent başvurularında ilk sırada Çin merkezli teknoloji devi Huawei yer alıyor. ikinci sırada ise Japonya merkezi Mitsubishi Electric bulunuyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>