Renault ve Geely ortak girişim kuruyor

0

Renault Çin

Renault Çin bölgesinde daha güçlü hale gelebilmek için yeni bir adım attı. Renault ve Geely ortaklık kürara satış stratejisinde yeniliğe gidiliyor.

Renault ve Geely’den ortak girişim hamlesi

Renault, Renault markalı hibrit araçları Çin’e getirmek için (Volvo ve Polestar’ın sahibi olan) Geely ile ortaklık kuruyor. Şirketler, Geely’nin tedarik zinciri ve üretim yeteneklerinden yararlanmayı planlıyor. Bu durumda Renault ise satış ve pazarlamaya odaklanacak.

Renault ve Geely’nin tamamen elektrikli araçlar üretmeyi düşündüklerini bildiren Reuters’e göre, ortak girişim muhtemelen gelecekte diğer Asya pazarlarına da yayılacak. Renault geçtiğimiz günlerde araçlarını elektrikli hale getirmek için iddialı bir zaman çizelgesi açıkladı. 2025 yılına kadar ürün yelpazesinin yüzde 65’inin elektrikli olacağını tahmin ediyor.

Ülkede kendi adıyla otomobil satmakta zorlanan Renault için Çin’de ortaklık olması önemli görünüyor. COVID-19 salgını ve küresel yarı iletken kıtlığının ortasında, 2020’de orada sadece 2 bin 324 Renault markalı araç satıldı. Bu satışlarda bir önceki yıla göre yüzde 89 düşüş görüldü.

Buna karşılık, Renault ve Brilliance Auto arasındaki ortak girişimin sahibi olduğu markalar Jinbei ve Huasong, geçen yıl Çin’de 154 bin 49 araç sattı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>