Robotlar da hissedebilecek

0

Koç Holding Turizm, Gıda ve Perakende Grubu Başkanı Tamer Haşimoğlu, bilim insanı Doç. Dr. Utku Büyükşahin ve Inventram Genel Müdürü Cem Soysal’ın katılımıyla düzenlenen basın toplantısı ile Sensobright anlatıldı. Robotlara dokunma hissi verecek olan teknoloji, teknolojiden sağlığa, savunma sanayinden otomotive kadar birçok sektörde önemli bir kapı açacak. 

Sensobright ile robotlar da hissedecek

NASA’nın da ilgisini çeken bu teknolojide bilim insanı Doç. Dr. Utku Büyükşahin’in imzası bulunuyor. Aynı zamanda Sensobright Yönetim Kurulu Başkanı ve CTO’su olan Büyükşahin toplantıda teknolojinin detaylarından bahsetti.

Işık ve fiber optik kabloların kullanıldığı teknoloji ile birlikte robotlar insanlardan daha iyi bir şekilde hissedecek. Robotlara ve makinelere dokunma duygusunu veren cihaz için patent koruması da yapıldı. İnsanın dokunma duyusunun patentini aldıran bu teknoloji, robotların dokunma duyusu kazanması yanı sıra birçok alanda kullanılabilir. Örneğin, tıp alanında cerrahi uygulamalarda, ameliyat gereçlerinde, ameliyat robotlarında; trafikte otonom araçlarda; mayın tarama robotları ve enkaz altından canlı çıkartılması gibi yüksek hassasiyetli algılamaya ihtiyaç duyulan her yerde robotlar bu teknoloji ile çalışabilecek. Ayrıca akıllı sensör pazarı; endüstri 4.0, IoT, sürücüsüz otomobiller gibi teknolojilerin gelişmesine paralel olarak dünyada en yüksek büyüme potansiyeli olan sektörler arasında.

Büyükşahin, 5,2 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilen teknoloji ile ilgili şunları söyledi:

“Şu anda geldiğimiz noktada dokunmadan yaklaşmayı da algılayabiliyoruz. Bir robotun elini kapladığımızda elini yönlendirdiği objenin 3 boyutlu taramasını yapıp imalata hazır datasını oluşturabilir, bir aracın çevresinin anlık olarak 3 boyutlu haritasını çıkartabilir, ameliyat robotlarına bir cerrahın binlerce kat üzerinde çözünürlükte dokunma duyusu sağlayabiliriz. Biz teflon gibi bir ürün bulduk, kullanılacak alana göre şekillendirilmesi gerekiyor. Kullanılacağı alanda gerekiyorsa, o uygulamaya özel ilk prototipi müşteri ile beraber yapıp, nasıl yapılacağını gösterip, patentin lisanslamasını yapacağız.”

Bilim dünyasının önemli etkinliklerinden biri olan Falling Walls Venture’a Sensobright’ın bu teknolojisiyle 2019 yılının dünya çapındaki en önemli 25 bilim adamından biri olarak seçilerek davet edilen Doç. Dr. Utku Büyükşahin, bu teknolojiyi Kasım ayında Falling Walls Venture’da dünya bilim insanları ve yatırımcılar ile paylaşacak.

Inventram Genel Müdürü Cem Soysal da toplantıda şirketin 9 yüksek teknolojili şirkete yatırım yaptığını söyledi. Bu şirketlerden 5’i Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunuyor. Inventram’ı bir teknoloji koleksiyoneri olarak değerlendiren Soysal, “Değerli bilim insanı Utku Büyükşahin 6 yıl boyunca bu buluş üzerinde çeşitli geliştirmeler yaptı ve en sonunda da insanın 5 duyusundan biri olan dokunma duyusunun patentini aldık. Şu an insanın dokunma hissinin üzerinde bir teknolojiden bahsediyoruz ve bunun dünya çapında korumasını sağladık” dedi.

Koç Holding Turizm, Gıda ve Perakende Grubu Başkanı Tamer Haşimoğlu da açıklamasında ülkemizdeki bilim kapasitesi ve taşıdığı yüksek potansiyelin laboratuvarlardan ya da teknoparklardan çıkıp dünya ile buluşabilmesi için yeni yaklaşımlara ihtiyaç olduğunun altını çizdi. 

2019 yılsonu itibariyle Inventram’ın 9 yüksek teknoloji şirketine yatırım yapılacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>