Sektör lideri Spotify kan kaybediyor

0

Sektör lideri Spotify

Çevrimiçi müzik servislerinde sektör lideri Spotify, güç kaybetmeye başladı. Fortune Dergisi tarafından yapılan araştırmaya göre Spotify, kaybetmekten sadece biraz uzakta.

Sektör lideri Spotify yerini kaybedebilir

Dijitalleşmeyle birlikte çevrimiçi içerik servislerinde hem yayıncılık hem de müzik sektöründe önemli bir dönüşüm başlamıştı. Bu dönüşümle birlikte Spotfiy piyasaya çıkmış ve dünyanın en büyük çevrimiçi müzik servisi konumuna ulaşmıştı.

Ancak Apple ve Amazon’un da bu sektöre girmesiyle Spotify’ın işi zorlaşmaya başladı. En prestijli dergilerden biri olan Fortune tarafından yapılan analize göre Spotify’ın rekabette geriye düşmeye çok yakın olduğu vurgulandı.

Bu düşüşteki ana nedenin ise Spotify’ın kitaplığını genişletmek için kayıt stüdyolarına ödediği telif ücretleri görülüyor. Ayrıca Apple Music şu anda 110 ülkede aktifken, Spotify’ın sadece 79 ülkede aktif olması da bu rekabette önemli bir yere sahip.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>