SpaceX, Starlink uydularını fırlatmaya hazırlanıyor

0

Elon Musk ve SpaceX Şubat ayı içinde uzaya gönderdiği Tesla ile medyada çok fazla prim yapmış olabilir ancak Musk’ın önümüzdeki on yıl içinde Mars’a göndermeyi planladığı roketin testi için yapılan bu “PR” çalışmasının ötesinde, kısa süre sonra dünyayı değiştirebilecek çok daha önemli bir proje hayata geçmek için gün sayıyor.

Binlerce mikro uydu

Musk’ın Starlink adını verdiği ve dünyayı çepeçevre saracak binlerce mini uydudan oluşacak internet ağının ilk fırlatışı için SpaceX hazırlıklara başladı.

Okyanuslar veya dağlık alanlar dahil, dünyada internetin ulaşamadığı hiçbir nokta bırakmayacak şekilde binlerce mini uydudan oluşacak Starlink sayesinde artık standart cep telefonları ile dünyanın her yerinden internete makul fiyatlarla erişmek mümkün olacak. 

Starlink lmitli bir kapasiteyle 2020 yılında hizmete açılacak. Ancak bu aşamadan sonra kademe kademe yeni uydular devreye girecek ve hizmet dünyanın her noktasından ulaşılabilir olacak.

Bu aynı zamanda, tüm mobil operatörlerin iş modellerini ve gelirlerini de tehdit eden bir gelişme olarak değerlendirilebilir çünkü Starlink’e abone olacak kullanıcılar, yerel operatörlerin sınırlamalarına takılmadan diledikleri gibi internete bağlanabilecekler. Starlink’in abonelik ücretinin ilk aşamada yerel operatörlerin fiyatıyla rekabet etmesi beklenmese de kapasitesinin genişlemesiyle rekabetçi fiyatlarla hizmet vermeye başlayabileceği tahmin ediliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>