SpaceX uyduları uzay trafiğini alt üst etti

0

Elon Musk’ın uzay teknolojileri şirketi SpaceX’in yörüngeye oturttuğu uydular, uzay ajansları arasında krize neden oldu. Yörüngedeki uydu trafiğini de alt üst etti.

İki uydu çarpışacak

SpaceX’in bir uydusunu, Avrupa Uzay Ajansının yörüngedeki uydusuyla çarpışabilecek bir yörüngeye oturttuğu anlaşıldı. Çarpışma riski binde bir olarak hesaplandı ancak uydular gibi pahalı ve stratejik oyuncaklar için kabul edilemeyecek bir risk bu.

Avrupa Uzay Ajansı, SpaceX’ten uydusunun yörüngesini değiştirmesini istedi ancak SpaceX buna olumsuz cevap verince Avrupalıla şimdi kendi uydularını birkaç yüz metre daha yükseğe oturtmak için manevra yapmaya hazırlanıyor. 

Öte yandan SpaceX’in bu yörünge tecavüzü nedeniyle, yörüngedeki tüm uyduları bağlayacak bir uluslararası yasa hazırlanması ve uzaydaki tüm ülkeleri bağlayacak bir konsorsiyum kurulması fikri ortaya çıktı.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>