Techinside Google News
Techinside Google News

Tesla’nın Elon modu inceleme altında!

Tesla'nın otomobillerinde bulunan ve "Elon modu" olarak bilinen ayar, otomatik sürüş teknolojilerinin güvenliği konusunda gündemde
- Advertisement -

Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), Tesla’nın sürücü destek sistemlerine yönelik incelemelerini daha da derinleştirdi. Son mektup, özellikle “Elon modu” olarak bilinen ayarın kullanımını ve etkilerini ele alıyor.

NHTSA, Tesla’dan otomatik sürüş sistemleri olan Autopilot ve sürücü izleme teknolojisi hakkında daha fazla bilgi talep etti. Özellikle, “etkinleştirildiğinde Autopilot kullanan sürücülerin, Autopilot sürücünün direksiyona tork uygulamasını istemeden araçlarını uzun süre kullanmalarına olanak tanıyan Autopilot yapılandırması” olarak adlandırılan durumdan endişe duyulmaktadır.

Bazı medya kuruluşları tarafından CEO Elon Musk’a atfen ‘Elon modu’ olarak adlandırılan bu ayarın varlığı bir süredir bilinmekteydi. Autopilot olarak adlandırılmasına rağmen, teknolojisi tam otonomi sunmamakta ve her zaman bir sürücünün kontrolü ele almaya hazır olmasını gerektirmektedir. Ancak ‘Elon modu’, bu gerekliliği devre dışı bırakarak sürücülerin teknolojiyi uyarılar olmadan kullanmasına izin vermektedir.

NHTSA’nın mektubu, “Sürücünün dinamik sürüş göreviyle meşgul olmasını sağlamak için tasarlanan kontrollerin gevşetilmesi, sürücünün daha fazla dikkatsiz olmasına ve sürücünün Autopilot’u düzgün bir şekilde denetleyememesine yol açabilir” şeklinde devam etmektedir.Ayrıca, Tesla’dan bu yapılandırmaya erişimi olan araçların sayısı hakkında bilgi talep ediliyor

NHTSA, uzun bir süredir Tesla’nın sürücü destek teknolojisinin güvenliği ve kullanımıyla ilgili soruşturmalarını yürütmekte ve özellikle bu teknolojiye sahip araçların karıştığı kazalara odaklanmaktadır. Tesla’nın karıştığı ve ölümle sonuçlanan bir dizi çarpışma da soruşturulmaktadır.

Tesla’nın nasıl yanıt vereceği ve NHTSA’nın soruşturmasının sonuçları merakla bekliyoruz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:02:43

Nvidia çip sektöründe lider oldu!

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir