Vergi Denetim Kurulu’na sosyal medya fenomenleriyle ilgili ihbar yağdı

0

VDK ihbarlara kayıtsız kalmadı ve dilekçeleri incelemeye aldı

Sosyal medya fenomenlerinin bir bölümü kazandıkları paranın yanı sıra lüks yaşantılarıyla da dikkatleri çekiyor. Tabii, bu durum Vergi Denetim Kurulu’nun da (VDK) radarına girmiş durumda. Ayrıca  vergi alanında çalışmalar yapan bazı kişiler de VDK’ya bu konuya ihbar yağdırıyor. Bu ihbarları göz önüne alan VDK da kendilerine gelen ihbar dilekçelerini incelemeye aldı.

Ödedikleri vergiler yüzde 1’i geçmiyor

Bu ihbar dilekçelerine sosyal medya fenomenlerinin ödediği vergilerin yüzde 1’i geçmediği tespiti dilekçelere yansıdı. Bu ihbarların yeni dönem için önemli kriter olarak kabul edilen, ‘Daha çok kazanandan daha çok vergi alınmalı’ prensibi kapsamında değerlendirilmesi kararı alındı. İncelemeler sonucunda, ‘vergi kaçırma mı’, yoksa ‘vergiden kaçınma mı’ olduğu belirlenerek süreç değerlendirilecek.

Meslek gruplarının vergi süreçleri incelenecek

Gelen bilgilere göre, bu ihbarlar kapsamında yalnızca doktor, avukat, sanatçı ve sosyal medya fenomenleri değil, platformlar ile ilgili de ayrıntılı bir inceleme yürütülecek. Meslek gruplarının vergi süreçleri incelenecek, başta sosyal medya platformları olmak üzere tüm bu alanlarla ilgili kapsamlı adımlar atılacak.

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>