Yapay zeka şiir yazıyor

0

Yapay zeka şiir

Google’ın yürüttüğü son proje, teknoloji ve sanatı bir araya getiriyor. Yapay zeka şiir yazıyor ve portrenizi bu şiirle bir araya getiriyor.

Yapay zeka şiir konusunda başarılı mı?

Google, sanat ve teknolojiyi bir araya getirerek hayatımıza dokunmaya devam ediyor. Es Delvin önderliğinde yürütülen projeyle, oldukça ilginç bir çalışma yapıldı. Bunun için yapay zekaya öncelikle bir kelime veriliyor. Daha sonra 19. yy şiirlerini analiz eden yapay zeka bir şiir oluşturuyor. Yapay zekanın şiir yazmak için 20 milyondan fazla kelime arasından seçim yaptığı belirtiliyor.

Bu çalışmayı özel kılan ise şiiri bir portre ile birleştiriyor olması. Kamera erişimine izin verdikten sonra, web sitesi üzerinden fotoğrafınız çekiliyor. Daha sonra bu fotoğraf portre haline getiriliyor. Bu protre üzerine şiir yazılarak, ‘şiir portresi’ oluşturuluyor.

Yapay zekanın neler yapabileceğini gösteren bu uygulama, elbette şu an için mükemmel çalışmıyor. Bazen anlamsız şiirler oluşturulabiliyor. Ancak yapay zeka, sanat alanında daha fazla ön plana çıkacak gibi görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>