YouTube’da hikayeleştirilmiş reklamlar

0

Youtube Ads

YouTube reklamcılığı e-ticaret sektörünün vazgeçilmezlerinden. Bir çok reklam çeşidi sunan YouTube, bir süredir kullanımda olan “video reklam dizisi” özelliği ile de oldukça iyi sonuçlar almanızı sağlıyor.

Google’a göre video dizisi reklamları klasik video reklamlarından yüzde 74 daha fazla hatırlanıyor. Tabi bu durum sizin kaliteli reklam sunmanızla da doğru orantılı. Bu özellik sayesinde bir kampanya içerisinde birbiri ile aynı hikayeyi paylaşan farklı videoları kullanarak reklamınızı görüntüleyenlerin sıkılmamasını sağlıyorsunuz.

Youtube

Örneğin; reklamınızı üç parçaya bölüp ilk bölümünü kısa ve merak uyandırıcı tutarak kullanıcının ilgisini videonuza çekiyorsunuz. Daha sonra kullanıcı tam mesajı almak üzereyken filminizi sonlandırıyorsunuz. Böylece kullanıcıda diğer videoları da izleme isteği uyandırıyorsunuz. İlk aklıma gelen senaryo, uygun fiyatlı cep telefonu reklamı yapmak isteyen bir işletmenin birinci videosunda ürünü tanıtması, ikinci videosunda da fiyatları göstermesi üzerine oldu. Açıkcası önce ürünün özelliklerini tanıtıp, fiyat konusunda merak uyandırmak bir sonraki videoların izlenmesini artıracaktır diye düşünüyorum.

Peki neden 30 saniyelik bir video kullanmayalım da reklam dizisi kullanalım diyebilirsiniz. Aslında sebebini az çok biliyorsunuz. İnsanlar yarım kalan bir hikayenin tamamını izlemek için ciddi çaba gösterirler. Çeşitli sosyal medya hesaplarında takipçi toplayabilmek için yarım hikayeler paylaşıp, hikayenin devamı için farklı bir adres gösteren hesaplara mutlaka denk gelmişsinizdir. Bu reklam formatı da hemen hemen aynı şekilde çalışması için kurgulanmış. İlk videonuzdaki hikayeniz ne kadar merak uyandırırsa diğer videolarınız da o kadar fazla gösterim alıyor.

youtube-video

Video reklam dizisi kampanyaları yine normal video kampanyaları gibi Hedef BGBM ve Maksimum GBM teklif stratejileri ile oluşturuluyor. Ayrıca diziye eklediğiniz her video için ayrı tekliflendirme imkanına da sahipsiniz.

Youtube, video dizisi özelliği ile potansiyel müşterilerinize satın alma yolculuklarının tamamına yayılmış bir hikaye anlatmanızı sağlıyor. Standart TrueView reklamlardan verim alamayan reklamverenlerin denemesini öneririm.

Berkun Meral

2008 yılında Google teknolojilerine olan merakım sayesinde dijital pazarlama konularında kendimi geliştirmeye başladım. Tabi o zamanlar Google Ads diye bir şey pek yoktu :)

2012 yılında ajans olarak Google Partner ünvanını aldım, o günden bu yana hemen hemen tüm dijital pazarlama çözümü sunan firmalar ile çalışıyorum.

Ekibim ile birlikte yarattığımız dijital pazarlama başarılarımız Google’da başarı hikayesi olarak yayınlandı, elbette bize yetmedi, yeni başarılar yolda :)

Bilginin paylaştıkça güzel olduğu konusunda hemfikirim, bu sebepten dijital pazarlama teknolojileri ve dijital dünyadaki tecrübelerim hakkında köşe yazılarımla bildiklerimi anlatıyorum.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>