Yüz tanıma ile kayıt dönemi başladı

0

Yüz tanıma ile kayıt

Çin’de birçok üniversite, yüz tanıma ile kayıt almaya başladı. Ancak bu sistem, bazı sorunları da beraberinde getirdi.

Yüz tanıma ile kayıt ve yaşanan sorunlar

Çin, kişisel verilerin gizliliği ve güvenliği konusunda kuralları en çok ihlal eden ülkeler arasında yer alıyor. Sokaklara koyulan yüz tanıma destekli kameralarla vatandaşlarını 7/24 izleyen Çin’de, bu kez üniversitelerde benzer bir uygulama başlatıldı.

Çin’de kayıt dönemleri başlayan Tsinghua, Zhejiang ve Xi’an Jiaotong Üniversiteleri, öğrenci kayıtlarını yüz tanıma ile alıyor. Böylelikle kayıtların daha güvenilir ve daha hızlı bir şekilde gerçekleştirildiği belirtiliyor.

Son yıllarda yapay zeka, özellikle eğitim süreçlerine etki etmeye başladı. Robotlarla yapılan kampüs tanıtımları, veri madenciliği ile bölüm tercihi analizinin ardından kayıtlarda yüz tanımanın kullanılması, bu dönüşümün en önemli göstergeleri arasında yer alıyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>