600 koronavirüs web sitesi askıya alındı

0

koronavirüs web sitesi

Koronavirüs salgınıyla, birçok kötü niyetli fırsatçı yeni girişimlerde bulunuyor. Son olarak şüpheli olduğu gerekçesiyle 600 koronavirüs web sitesi askıya alındı.

Nominet koronavirüs web sitesi incelemeleri yapıyor

Teknoloji dünyasında koronavirüs salgınıyla mücadelede, hem bilgilendirme hem ekipman sağlama konusunda destek veriyor. Ancak bazı kötü niyetli girişimciler, bu krizi kendileri için fırsata dönüştürmeye çalışıyor.

Özellikle YouTube, Google ve Apple gibi teknoloji devleri bu konuda çok sıkı önlem aldı. YouTube sağlık kuruluşları ve haber kanalları dışındaki yayıncıların koronavirüs videolarından gelir elde etmelerinin önüne geçti. Google, arama sonuçlarında güvenilir yayınları ön plana çıkarmaya başladı. Apple ise resmi sağlık kuruluşları haricinde uygulama mağazasına koronavirüs uygulamalarının yüklenmesine izin vermiyor. Güvenlik önlemli bu mücadeleye, artık domain sağlayıcılar da katıldı.

İngiltere merkezli Nominet, şüpheli olarak gördüğü koronavirüs ile ilgili 600 web sitesini askıya aldığını açıkladı. Nominet yöneticilerinden Bradley, gerekli incelemelere devam ettiklerini duyurdu.

Özellikle bu web sitelerinin kullanıcıları yanlış bilgilendirme, dolandırıcılık ve illegal işler için kullanılıp kullanılmadığı takip ediliyor. Nominet, bundan sona daha sık incelemeler yapacaklarını ve şüpheli gördükleri alan adlarını askıya alacaklarını belirtiyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>