Akıllı kameralar güvenlik açığı ile gündemde!

0

Akıllı kameralar

Akıllı kameralar, kullanım rahatlığı ve sağladığı anlık ilgi nedeniyle kullanıcılar tarafından çok sık tercih ediliyor. Ancak akıllı kameralar güvenlik riskleri nedeniyle aslında önemli bir problemi de doğuruyor.

Akıllı kameralar güvenlik zafiyeti içeriyor

Güney Koreli firma Hanwha Techwin tarafından üretilen bazı kameralardaki bazı kusurlar, akıllı kameralardaki güvenlik açığını bir kez daha gündeme getirdi. Araştırmacılar, siber saldırganların bir IoT kameranın kontrolünü ele geçirebildiklerini ve bu sayede kullanıcılar üzerinde daha fazla casusluk yapabildiklerini keşfettiler. Saldırganlar, canlı video ve seslere erişebilmelerini ve uzaktan ağa erişebilmelerini sağladı.

Kaspersky Lab ile yürütülen araştırmada, tek bir güvenlik açığı ile 2000 tane kameraya IP adresi üzerinden erişim sağlandı. Daha derin bir saldırıyla bu açığın çok daha büyük seviyede olabileceği belirtiliyor.

Güvenlik açıklarının çoğu bulut tabanlı altyapısından kaynaklanıyor. Bir cihaza doğrudan bağlanmak yerine, kamera kablosuz bir erişim noktası üzerinden kablosuz yönlendirici ile bağlanıyor. Dolayısıyla yönlendiriciye yapılacak olası bir saldırı, tüm güvenlik sistemini tehlikeye atabiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>