Alibaba’nın mağaza tutkusu yatırımcıları korkutuyor

0

Çin’in online alışveriş devi Alibaba’nın fiziksel mağazalar açarak perkandeciliğe girme hevesi yatırımcıları korkutuyor.

Kârı %30 düştü

Alibaba’nın son çeyrek finansal raporuna göre şirketin karında yaşanan %30 düşüş, bu korkunun temelini oluşturuyor. Şirketin son bir buçuk yıl içinde sürekli artan karının son çeyrekte bu kadar hızlı gerilemesi, Alibaba’nın mağazacılık konusundki ısrarının yanlış olabileceğini gösteriyor.

Yüksek maliyetler ve operasyon masrafları ile mağazalar açan Alibaba, Apple gibi prestijli ve yüksek kazançlı mağazalarla kendine değeri yüksek bir marka imajı yaratmaya çalışıyor ancak bu tutkusu uğruna harcadığı paralr yatırımcıları hiç mutlu etmiyor.

Şirketin piyasa değeri şu anda 60 milyar doları geçiyor. Alibaba Çin’deki prestijli mağazacılık denemelerinden elde ettiği deneyimle Avrupa ve ABD’de mağazalar yoluyla genişlemeyi planlıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>