Çin internette anonimliği yasaklıyor

0

Çin’deki internet yasaklarında önemli bir dönemece giriliyor. Ülkenin interneti kontrol eden kurumu, 25 Ağustos’ta yaptığı duyuruyla, 1 Ekimden itibaren kimliğini ispat edemeyen kimsenin internette hiçbir şey yayınlayamayacağını duyurdu. Bu kuralın içinde sosyal medyada yapılan yorumlar da yer alıyor. Diğer bir deyişle Çin sınırları içinde artık anonim internet kullanıcılığı sona ermiş olacak.

Yeni yönetmeliğe göre, herhangi bir forumda, sosyal medya platformunda hatta bir turizm veya e-ticret sitesinde yorum yapabilmek için kullanıcıların gerçek kimliklerini ibraz edip ispat etme zorunluluğu bulunacak. İnternet sağlayıcıları ve site yöneticileri de bunun için gerekli kontrol mekanizmalarını yayına almakla yükümlü olacak.

Ayrıca kullanıcıların belli konularda, devleti eleştiren veya zor duruma düşürecek yorum yapması da yasaklanıyor. Bunların arasında, anayasanın temel ilkelerine aykırı yorumlar yapmak, askeri sırları açıklamak, ulusal onuru küçük düşürecek yorumlar yapmak, etnik nefret oluşturmak, sosyal barışı bozacak dedikodular oluşturmak ve bunları yaymak, pornografiyi, uyuşturucu kullanımını, suçu övmek ve teşvik etmek gibi detaylar da yer alıyor. Diğer bir deyişle Çinliler artık internette sadece satın aldıkları bir ürünü beğenip beğenmediklerini konuşabilecekler gibi görünüyor. Ancak bu bile üreticileri eleştirmek ve ürünlerini kötülemek yoluyla ulusal ekonomiyi küçük düşüren, ekonomiye zarar veren bir girişim olarak algılanabileceği için tehlikeli olabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>