Çocuklar için akıllı saatler Almanya’da yasaklandı

0

Çocuklar için akıllı

Çocuklar için akıllı saatler gizlilik ve güvenlik endişesiyle Almanya’da yasaklandı. Daha önce internete bağlı oyuncaklarla gündeme gelen çocuklar için akıllı cihazlar konusunda yeni yasaklar gelebilir.

Çocuklar için akıllı cihazlar güvenli mi?

Almanya telekomünikasyon düzenleyicisi Federal Network Agency, çocuklar için akıllı saatlerin yasaklandığını duyurdu. Yeni akıllı saat satışlarına yasak getirilmesinin yanı sıra tüm ebeveynler, çocuklarının artık bu saatleri kullanmaması konusunda uyarıldı. Ajansın başkanı Jochen Homann, bir uygulama aracılığıyla yetkisiz erişim kurularak çocukların bulunduğu ortamın dinlenebileceğini belirtti.

Çocuklara yönelik elektronik cihazlar ve akıllı oyuncaklar son günlere güvenlik endişeleri ile daha sık gündeme gelmeye başladı. Çocuk oyuncağı üreticisi olan VTech 2015 yılında, 6.4 milyon müşterinin verilerinin yanı sıra çocuk fotoğrafları ve sohbet günlüklerinin açığa çıktığını duyurmuştu. İnternet bağlantılı bir oyuncak ayı üreticisi de müşterilerin verilerini yanlış yönetmesi sonucu çevrimiçi erişilebilir hale gelmişti. Daha sonra bu bilgiler hackerlar tarafından fidye için alınmıştı. Ayrıca, çocuklara yönelik uygulamalar ve web siteleri bulunan birkaç şirket, ebeveynler tarafından dava edildi. Çocuklardan yasadışı olarak bilgi toplayan bu şirketlere finansal cezalar verildi.

Geçtiğimiz günlerde Batı Avustralya hükümeti internet bağlantılı oyuncakların araştırılması için yeni bir komisyon kurmuştu. Almanya’nın ardından diğer ülkelerin de çocuklara yönelik elektronik cihaz satışlarına kısıtlama getirip getirmeyeceği merak ediliyor.

Ayrıca Norveç Tüketici Konseyi ve güvenlik şirketi Mnemonic tarafından yapılan bir araştırmada, internet bağlantısı olan çocuk akıllı saatlerinin, bilgisayar korsanları tarafından izinin sürülebildiğini tespit edilmişti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>