Drone’lar felaket anlarında GSM istasyonu olacak

0

Doğal afetlerin yarattığı felaketlerin en belirgin özelliği iletişim ağlarının çökmesi olarak karşımıza çıkıyor. Depremler ve seller yerdeki iletişim ağlarına ağır hasar verebiliyor, elektrik bağlantılarını koparabiliyor. 

Japonya şimdi bu tür durumlarda acil iletişim ihtiyaçları için devreye girecek, üzerinde GSM hücreleri taşıyan drone’ları test ediyor. Jaon GSM şirketi NTT Docomo’nun planlarına göre, bir bölgede doğal afetler gibi sebeplerle kablosuz iletişimde sorun yaşandığında bu drone’lar havada asılı kalarak sorun giderilene kadar iletişimi ayakta tutmaya devam edecek. Enerjisi biten drone yere inip güneş veya rüzgar enerjisinden sağlanan elektrikle yeniden şarj olurken onun görevini bir başka drone devralacak. Böylece kesintisiz iletişim sağlamak mümkün olacak.

NTT Docomo’nun GSM drone’larının her biri 50 km’lik yarı çaptaki sinyalleri alabilecek güçte. dolayısıyla, birkaç drone ile bir afet bölgesini tamamen kapsama alanına almak mümkün olacak.

Ancak bu planın hayata geçmesinin önünde şimdilik bir engel var: Japonya yasaları. Japonyadaki yasalara göre, hareketli araçların üzerinde GSM istasyonları kurmak yasak. NTT Docomo yetkilileri testlerin başarıyla sonuçlanması halinde Japon hükumeti ile görüşerek bu yasanın değiştirilmesini talep edecek.