Techinside Google News
Techinside Google News

Düzenlemeler Apple’ın yapay zeka hamlelerini sekteye uğratacak!

Apple, Cuma günü yaptığı açıklamada iOS 18'in Avrupa Birliği'ndeki önemli AI özelliklerini geciktireceğini ve bunun için Dijital Piyasalar Yasası (DMA) düzenlemelerini uygun bir şekilde suçlayacağını bildirdi. 
- Advertisement -

Haberi aktaran Bloomberg’e göre şirket, Apple Intelligence, Mac’te iPhone Yansıtma ve SharePlay Ekran Paylaşımı’nın bu yıl AB’de başlatılmasını engelleyeceğini iddia etti.

Şirket, Bloomberg’e yaptığı açıklamada, “DMA’nın birlikte çalışabilirlik gerekliliklerinin bizi, kullanıcı gizliliğini ve veri güvenliğini riske atacak şekilde ürünlerimizin bütünlüğünden ödün vermeye zorlayabileceğinden endişe duyuyoruz.” dedi. Apple, DMA düzenlemelerinin onu kullanıcı gizliliğini ve güvenliğini tehlikeye atmaya nasıl zorlayabileceği konusunda ayrıntılı bilgi vermedi.

2022’de kabul edilen DMA, Büyük Teknoloji şirketlerinin rekabeti bastırmak için yapabileceklerini dizginleyerek adil rekabeti başlatmaya çalışıyor. Bu onların daha küçük rakipleri geride bırakmasını, kendi hizmetlerini rakiplerinin hizmetlerine tercih etmelerini, müşterilerin verilerini kendi platformlarına kilitlemelerini ve reklam verilerinin kullanımıyla ilgili şeffaflığı sınırlamalarını engelliyor.

Bu, Apple’ın AB kullanıcılarının güzel şeylere sahip olmasını engellemek için çok fazla ayrıntı sunmadan, suçu ilk kez yönetmeliklere atması değil. Bu yılın başlarında şirket, DMA kuralları nedeniyle Avrupa’da ana ekrana web uygulamaları ekleme olanağını kaldıracağını açıklamıştı. Daha sonra aldığı “talepleri” gerekçe göstererek rotasını tersine çevirdi. Google, “yeni düzenleme gerekliliklerini” suçlayarak üçüncü taraf uygulamaları ve saat yüzlerini Avrupa cihazlarından kaldırdığında benzer bir şey yaptı.

Apple veri merkezleri

Apple’ın gecikmesi, AB düzenlemelerinin şirket açısından sıkıntı yaratması nedeniyle ortaya çıktı. Avrupa Komisyonu, Mart ayında şirket hakkında resmi olarak bir soruşturma başlattı ve önümüzdeki haftalarda şirketi DMA ihlalleri nedeniyle suçlamayı planladığı bildiriliyor.

Şirket, uygulama geliştiricilerinin iOS kullanıcılarını şirketin ekosistemi dışındaki daha ucuz müzik abonelik planları hakkında bilgilendirmesini engellediği için bu yılın başında 1,8 milyar Euro (1,95 milyar dolar) para cezasına çarptırılmıştı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir