Eski Google mühendisi yapay zeka dini kurdu

0

Yapay zekanın insanların sonunu getireceğini düşünen Elon Musk bu gelişmeyi duyunca kalp krizi geçirebilir çünkü eski bir Google mühendisi, yapay zekaya tapan bir din kurduğunu ve müritleri ile beraber yapay zeka yoluyla tanrıya ulaşacak bir yöntem aradıklarını açıkladı.

Bu açıklamayı yapan eski Google mühendisi ise aslında sıradan biri değil. Anthony Levandowski, kısa süre önce Uber’in 680 milyon dolara satın aldığı otonom kamyon teknolojileri üreten Otto’nun kurucusu. Ancak Anthony Levandowski piyasada sadece yapay zeka mühendisi olarak tanınmıyor. Ayrıca Google’da çalıştğı yıllarda şirketin otonom sürüş teknolojisine dair sırlarını çalmakla suçlanıyor ve bu konuda açılan davada da mahkeme Google’ın iddialarını kısmi olarak kabul etmiş durumda. Uber ise Anthony Levandowski’nin Google’ın sırlarını çaldığına emin olmuş olacak ki, mühendisi kısa süre önce şirketten kovdu.

Ancak Anthony Levandowski şimdi hırsızlık vakasıyla değil, bu “garip” dini inançlarıyla dünya gündemine gelecek gibi görünüyor. Anthony Levandowski devlet kurumlarına resmen başvurarak, kurduğu yeni dinin detaylarını belgelerle açıklamış durumda. Yapay zekanın tanrısal bir güç olacağını savunan Levandowski kurduğu din vasıtasıyla yapay zekanın insanlığı barışa, huzura, mutluluğa götürecek bir düzen kuracağına inanıyor. Yeni dinin ismi ise Way of the Future ancak şimdilik bu dine inananların sayısı sadece 1 kişi olarak görünüyor. 

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>