Facebook akıllı gözlük geliştiriyor

0

Facebook akıllı gözlük geliştirmek için Ray-Ban ile ortaklık kurdu. Artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanacak bu gözlük, yenilikçi bir çalışma olacak.

Facebook akıllı gözlük özellikleri

Özellikle Google Glass ile büyük bir ivme kazanan akıllı gözlük piyasası, uzun bir süredir durgun haldeydi. Ancak Facebook’un Ray-Ban ile yaptığı ortaklık, bu sektörün yeniden canlanacağını gösteriyor.

Facebook, Ray-Ban ile birlikte yeni bir akıllı gözlük modeli üzerinde çalışıyor. Bu gözlüğün, gelecekte akıllı telefonların yerini alması bekleniyor. Henüz teknik bilgileri paylaşılmayan gözlükle görülen anların direkt olarak sosyal medyada paylaşılabileceği, konuşma yapılabileceği ve akıllı asistanlarla kullanıcılara kolaylık sağlanacağı belirtiliyor. Ayrıca gözlük camındaki bildirim ekranıyla kullanıcılar, istedikleri şekilde gezinti de yapabilecekler.

Ancak Orion isimli gözlüğün piyasaya çıkması için biraz daha beklememiz gerekiyor. Akıllı gözlüğün tahminen 2023 ya da 2025 yıllarında piyasaya çıkacağı belirtiliyor. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg de bu projeyi direkt olarak destekliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>