Facebook, YouTube’a karşı müttefik topluyor

1

Sosyal medya devi Facebook, kısa süre sonra yayına alacağı yeni video hizmetleri için içerik sağlayıcısı şirketlerle iş birliği anlaşmaları imzalıyor.

Millenial odaklı eğlence ve haber içerikleri üreten Vox Media, BuzzFeed, ATTN, Group Nine Media ve başka önemli içerik sağlayıcıları ile anlaşmaya varan Facebook’un hedefinde ise YouTube var. 

Kendi video şovlarını hazırlayan ve kısa sürede YouTube gibi, her türlü video içeriğin bulunduğu bir video paylaşım servisi olarak tanınmayı hedefleyen Facebook, anlaşma sağladığı içerik sağlayıcı şirketlerin da kendi haber ve eğlence içeriklerini videoya dönüştürüp Facebook üzerinde paylaşmasını istiyor. Video programı başına 10 bin – 35 bin dolar ödeyecek olan Facebook ayrıca videoların kazandığı reklam gelirinin de %55’ini içerik sağlayan şirkete verecek. Ancak elbette bu rakamlar, evde kendi videosunu çekip Facebook’a yükleyecek olan amatör video üreticileri için geçerli değil.

Facebook bu şekilde içerik sağlayıcılarını kendine çekerek hızlı bir şekilde video arşivi oluşturmayı planlıyor. Üretilecek video şovlarının ise kısa ve uzun form olarak iki farklı formata sahip olması bekleniyor. 

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>