Fidye yazılımı robotlar için tehlike oluşturuyor

0

Fidye yazılımı

Fidye yazılımı, robotların çalışmasını engelleyerek kullanıcılar için tehlike oluşturuyor. Hackerlar tarafında robota eklenen fidye yazılımı gelecekteki en büyük sorunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Fidye yazılımı ile üretim durduruluyor

Fidye yazılımları, bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcıları için uzun zamandır var olan bir tehdit. Ancak bu güvenlik açığı artık robotlara da sıçrıyor. Bu tür saldırılar işletmelere büyük zararlar verme potansiyeline sahip.

Güvenlik şirketi IOActive’deki araştırmacılar, Softbank tarafından üretilen insansı NAO robotunu özel fidye yazılımlar ile nasıl devre dışı bıraktıklarını gösterdi. Aynı yazılımın Pepper robotunda nasıl çalışacağı gösterildi.

Robotlardaki güvenlik eksikliğiyle ilgili riskler, robotları istihdam eden işletmelerin için büyük bir risk oluşturuyor. Kötü niyetli Hackerlar, bu fidye yazılımlar aracılığıyla iş süreçlerini durdurarak fidye istiyor. İstekleri yerine getirilmediği sürece de üretim ve hizmeti durduruyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>