Honda siber saldırıya uğradı

0

Honda siber saldırı

Son yıllarda otomotiv üreticilerine yönelik siber saldırılarda artış yaşanıyor. Son olarak Honda siber saldırıya uğradı.

Honda siber saldırı nedeniyle zarar gördü

Her şeyin dijitalleştiği bu çağda, üreticilerin uğradıkları siber saldırılar, tüm üretim sistemlerini etkileyebiliyor. Özellikle de otomotiv sektörüne yönelik yapılan siber saldırılarda son yıllarda artış yaşanıyor.

Japon otomotiv devi Honda, yaptığı açıklamada küresel ölçekte otomotiv ve motosiklet üretiminin siber saldırıya uğradığını açıkladı. 8 Haziran’da gerçekleştiğinden şüphe duyulan bu siber saldırının sonuçları, Honda fabrikalarında durmaya kadar gitti. Kalite kontrol sistemlerinin zarar görmediğinden emin olmak isteyen Honda, Türkiye de dahil olmak üzere bazı ülkelerdeki fabrikalarında üretimlerini durdurdu.

Fidye yazılım kaynaklı saldırının özellikle Hindistan, Brezilya ve Türkiye’deki fabrikalarını etkilemiş olabileceği belirtiliyor. Honda Türkiye’den yapılan resmi açıklamada, küresel operasyonlarda hissedilen bu tehdit sonucunda, tedbir amaçlı tüm operasyonların kısa süreliğine durdurulduğu belirtildi. Ayrıca üretimin tekrar normale döndüğü de belirtildi.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>