Intel üretim hedefine ne zaman ulaşacak?

0

Intel üretim süreçleri

AMD ile rekabette geri planda kalan Intel üretim süreçlerini hızlandırmak için girişimlerde bulunuyor. Costa Rica’da da fabrikasını aktif edecek Intel, 2021 sonrasını hedefliyor.

7 nmm işlemcilerde Intel üretim hedefine ulaşacak mı?

14 nm işlemci sektöründe ısrar eden Intel, AMD’nin bir hayli gerisinde kaldı. Telefonlar için işlemci üretimindeki sırasını AMD’ye kaptıran Intel, bilgisayar sektöründe de sorunlar yaşamaya başladı.

Intel CEO’su katıldığı bir etkinlikte, Intel’in üretim planları ile ilgili hedeflerini açıkladı. Intel CEO’su yaptığı açıklamada, şirketin 7 nm işlemci üretimi için 2021 yılı sonunu hedeflediğini söyledi. Ayrıca 10 nm+ işlemcilerin üretimine ise bu yıl içinde başlanacağı duyuruldu.

Intel’in yaptığı bu planlamayla AMD ile yeniden rekabet içine girmesi ve üretim hedeflerini aksatmaması hedefleniyor.

Morgan Stanley Intel’in 5 nm işlemci üretimi için ise 2024 yılını işaret etti. Intel’in retim konusunda şu anda en büyük avantajı ise faaliyet gösterdiği bölgeler bakımında koronavirüsten etkilenmemiş olması.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>