Küresel drone standartları açıklandı

0

küresel drone standartları

Artık drone yapmanın veya satın almanın kolay bir hale gelmesiyle, drone’lar hızlı bir şekilde yaygınlaşıyor. Bunu kontrol altına almak için küresel drone standartları açıklandı.

Küresel drone standartları farklılık gösteriyor

Günümüzde drone kullanıcı sayısının artması nedeniyle birçok ülke buna karşılık güvenlik önlemleri almaya çalışıyor. Bu drone’ların izinsiz bir şekilde gerek havaalanlarında gerekse askeri bölgeler gibi kritik alanlarda kullanımı yasaklanıyor. Uluslararası Standardizasyon Örgütü, bunu bu standart haline getirmek için ülkeden ülkeye farklılık gösteren bir taslak yayınladı.

Küresel geçerliliği olacak drone standartlarında, havaalanları gibi yerlerde drone kullanımına yönelik düzenlemeler yer alıyor. Ayrıca güvenlik ve kullanım öncesi eğitimde yenilikçi standartlar getireceği belirtiliyor.

Son yıllarda havacılık alanında yaşanan güvenlik temelli birçok olumsuz olaya drone’lar neden oldu. Uygulanacak küresel standartların, drone kullanımını daha güvenli hale getirmesi hedefleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>