Mobil satışlar e-ticaretin büyümesini sağladı

0

Capgemini ve IMRG’den gelen son E-Perakende Satış Endeksi‘ne göre, İngiltere’deki çevrimiçi perakende satışlar, 2015 yılına göre yüzde 16’lık bir artışla beklentileri aştı ve 133 milyar sterline ulaştı.

Bu yüksek büyümenin temel nedeni, akıllı telefonlardan yapılan perakende satışların hızla artması oldu. Aralık 2016’da, akıllı telefonlar yoluyla yapılan e-ticaret satışları, yıllık bazda yüzde 47 arttı. Mobilin aksine tablet satışlarında yüzde 3’lük bir düşüş görüldü.

En Çok Telefon Alındı!

2016’nın Aralık ayında mobil cihazlardan yapılan satışların yüzde 54’ünü cep telefon satışları oluşturdu. Aralık 2015’te ise satışların yüzde 39’u cep telefonu satışlarına aitti. Bu açıdan cep telefonları üzerinden yine cep telefonu alınması hem mobil internet kullanımını arttırdı hem de ticaret sektörüne olumlu bir katkı yaptı. Cep telefonu satışlarının bu kadar artmasının en önemli nedeni ise özellikle İngiltere’de yıl genelinde daha büyük ekranlara sahip akıllı telefonların piyasaya sürülmesi oldu. Daha önceki yıllarda da dönemsel olarak satışlarda artış görülürken, 2014’te iPhone 6 Plus ve geçen yıl Samsung’un Galaxy S7 Edge modelleri için satışlar artış göstermişti.

2017’ye Dair Öngörüler Neler?

Endeks raporunda İngiltere’nin e-ticaret satışlarının 2017’de yüzde 14 artacağı öngörülüyor. E ticaret sektörünün 2017 yılındaki ana odak noktaları ise yapay zeka (AI), sohbet botları olacak. Bu sistemlerin geliştirilmesi cep telefonları üzerinden alışveriş yapmayı daha da kolay hale getirecek. Araçlar ile ürün adlarını, ödeme kimlik bilgilerini ve gönderim bilgilerini manuel olarak girme gereksinimini çok daha aza indirgenecek. Daha fazla ses ve komut özellikleri ile 2017 itibari ile ticarette mobil stratejiler çok daha önemli bir hale gelecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>