Musk’ın “esrarlı” tweeti, Tesla hisselerini vurdu

0

Elon Musk’ın Tesla’yı borsadan geri çekip özel şirket haline dönüştürme planı ilginç bir gelişmeyi beraberinde getirdi.

Borsada halka açık şekilde alınıp satılabilebilen Tesla hisselerini geri toplamak zorunda olan Musk’ın bu amaçla şirketin borsadaki hisse değerini düşürecek “garip hareketler” ya da yasal olarak suç tanımına giren manipülatif açıklamalar yapması mümkün olabilir mi?

419 yerine 420 dolar!

ABD şimdi bu sorunun cevabını tartışıyor çünkü ünlü girişimci, Tesla hisseleri hakkında attığı bri tweet’i, esrar ile bağdaştırınca, yatırımcıları ürküterek hisselerini satmasına ve Tesla’nın borsadaki hisselerinin değerinin düşmesine neden oldu.

Tesla hisse değeri hakkında bir tweet atan Musk, “herkesin elindeki Tesla hisselerini 420 dolar’dan alabileceğini” açıklarken, “419 yerine 420 ödemeyi tercih ederim, 420’nin karması çok daha yüksek,” espirisini de yaptı.

420 sayısı ise ABD’de esrar kullanımı anlamına gelen 4/20 sayılarına bir gönderme içeriyor ve üstelik Musk, bu esprinin anlaşılması için tweet’i attıktan sonra bir de, “bu tweet’i esrar kullanmış bir şekilde atmadım, o konuda açık olayım,” açıklaması yaparak, esrar konusuna yaptığı göndermenin gözden kaçmaması için ısrarcı oldu.

Dev bir firmanın CEO’sunun “esrar” kullandığına dair imada bulunması ise borsada panik yaratarak Tesla hisselerinin düşmesine neden oldu.

Elbette, düşen hisse değerleri onları geri satın almak isteyen Musk için çok avantajlı bir durum. Böylece yüzlerce milyon dolar daha az para ödemek durumunda olacak ancak bunu bilinçle yapmışsa, eylemi sermaye piyasaları dahilinde suç kapsamı içine girdiği için Musk’ın başı önümüzdeki günlerde ağır derde girecek gibi görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>