2017’de veri analitiğine odaklanan şirketler kar edecek (Video)

0

Veri analitiği konusunda hizmet veren dünyanın en önemli şirketlerinden SAS’ın Türkiye CEO’su Hakan Erdemli ile şirketin faliyetleri ve hedefleri konusunda bir röportaj gerçekleştirdik.

Hakan Erdemli ayrıca 2017’de şirketlerin daha verimli olması, daha karlı olması için veri analitiği konusunu nasıl değerlendirmeleri gerektiğine de değindi.

Hakan Erdemli, SAS’ın 2016 performansını değerlendirdiği basın toplantısında da ayrıca yeni nesil veri analitiği çözümlerini detaylandırdı.

2016’da 3.2 milyar dolar gelir

Geçtiğimiz sene 40. yılını geride bırakan SAS, 2016 yılında dünya çapındaki iş birlikleri kapsamında 3,2 milyar dolar gelir elde etti. Bankacılık, perakende, sigorta, telekom, otomotiv, sağlık sektörleri başta olmak üzere doğru veriye ulaşılıp bu verinin anlamlandırılması kapsamında ürün/hizmet geliştirmeden üretim ve pazarlamaya kadar bir çok süreçte stratejik ve hedef odaklı hamleler yapılabilmesini sağlayan SAS çözümleri, Türkiye’de de çok sayıda şirket ve kurum tarafından tercih ediliyor.

SAS Türkiye Ülke Müdürü Hakan Erdemli, SAS’ın global büyümesine paralel olarak 2016’da Türkiye’de de çift haneli büyümeyi sürdürdüklerini belirterek, “2016 ülkemiz ekonomisi için zor bir yıl oldu. Ancak firmaların Analitik alanında yaptıkları yatırımlara devam etmeleri bizim için son derece memnuniyet verici oldu. Böyle zorlu bir yıldan SAS Türkiye tarihinin en iyi gelir rakamlarıyla çıktık ve 2017’de hedeflerimizi büyütüyoruz.”dedi.

 

Veri Analitiği Çağ Atladı: SAS’ın Yeni Nesil Analitik Çözümleri

Hakan Erdemli, gelişen teknoloji ve dijitalleşmenin yeni organizasyon yapıları ve iş stratejileri gerektirdiğini ve bu doğrultuda bulut teknolojileri, nesnelerin interneti, makine öğrenimi, gerçek zamanlı veri analitiği, ses ve görsel kaynaklı veri gibi kavramların iş dünyasındaki süreçleri yakından etkilediğine dikkat çekti.

Veri akışının geçmişte sınırlı platformlar üzerinden yapıldığını, bu kapsamda veri yönetiminin ve analitiğinin daha yalın sayılabilecek şekilde yürütüldüğünü, dijitalleşme kapsamında günümüzde milyarlarca cihaz ve insanın veri ürettiğini belirterek, “Kullanıcı, müşteri ve makina verisi derken büyümesi önlenemez veri okyanusları ile karşı karşıyayız. Veri açısından 10 yıl öncesine baktığımızda daha durağan iç denizler varken şimdi devasal dalgaları olan  uçsuz bucaksız okyanuslar var. Sığ denizlerde bir kayıkla seyahat edebilirken bugün adeta transatlantiklere ihtiyaç duyuyoruz. Şirket ve kurumların veri okyanuslarında güvenle ve başarıyla seyahat edebilmesi için SAS’a ve SAS’ın üstün yeni nesil analitik çözümlerine ihtiyacı var” dedi.

Bugün pekçok çözümün, online alışveriş yapan müşterilerin davranışlarına göre segmentasyon yaparak müşteriye uygun içerik gösterilmesini sağladığına değinen Erdemli, “SAS bunu gerçek zamanlı yapıyor. Yani tarihsel veriyi de kullanıyor ve markanın müşteriyi tanıyıp ona uygun teklifler götürmesini sağlıyor. Gerçek zamanlı olarak müşteri hareketleri takip edilebildiği için bu tekliflerin de gerçek zamanlı olarak gerektiğinde değişmesine olanak tanıyor” şeklinde konuştu.

Analitik Buluta Taşınıyor

Uzun yıllardır makine öğrenimi ve veri madenciliğinde önemli çalışmalar yapan SAS, çözümlerini buluta taşıyarak artan işlem gücü ve artan veri işleme hızıyla daha fazla verimlilik sunuyor. SAS, 40 yıldır sunmakta olduğu hizmetleri SAS VIYA ve SAS Customer Intelligence 360 gibi çözümlerle buluta taşıyor.

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu 2017’de Öncelikler Arasında

SAS Türkiye Ülke Müdürü Hakan Erdemli, kişisel verilerin korunması kanunu kapsamında yapılacak çalışmaların 2017’nin öncelikli konuları arasında olduğunu, gerekli aksiyonların alınmaması durumunda milyon liralık cezalar ve hapis cezası gibi yaptırımlarla karşılaşılabileceğini belirtti. Verinin 40 yıldır ana işleri olduğunu söyleyen Erdemli, koruma yaşam döngüsünün kritik beş aşamasının tamamı için yazılım sunduklarına ve çok sayıda firmayla bu alanda çalışmalarını başlattıklarına dikkat çekti.

 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>