Samsung hafıza çiplerine 18 milyar dolar yatıracak

0

Güney Koreli elektronik devi Samsung, hafıza çipi üretimine 18 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıkladı. Şu anda hafıza çipi üretiminde dünya lideri olan Samsung bu yatırımla beraber, konumunu güçlendirmeyi planlıyor.

Şirketin planına göre, Güney Kore’deki iki fabrikayı güçlendirmek ve modernleştirmek için 2021 yılına kadar bu fabrikalara toplam 17,7 milyar dolarlık yatırım yapılacak. Fabrikalardan biri Pyeongtae şehrinde bulunuyor ve kısa süre önce inşaatına başlanan fabrika, dünyanın en büyük hafıza çipi fabrikası olacak. Böylece mobil cihazların yaygınlaşmasıyla büyük talep gören hafıza çipleri konusunda Samsung elini iyice güçlendirmiş olacak.

Öte yandan Samsung, Çin’in Xian şehrinde bulunan NAND işlemcisi üreten fabrikasını da büyütmek için plan yapıyor. Toshiba’nın Japonya’daki NAND fabrikasını satmasıyla sektöre yeni ve hevesli bir oyuncunun gireceğinin farkında olan şirket Xian fabrikasına yatırım yaparak yaklaşan sert rekabete de hazırlanıyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>