Ses tanıma teknolojisi bu 5 sektörü değiştirecek

0

Ses tanıma teknolojisi hayatımıza hızlı bir giriş yapmaya hazırlanıyor. Küçük küçük uygulamalarını gördüğümüz ses tanıma teknoloji ise artık internette arama yapabiliyoruz, mesaj uygulamalarında konuşarak mesaj yazdırabiliyoruz veya akıllı televizyonlarımıza komutlar verebiliyoruz. Gelişmiş ülkelerde ise Amazon Echo veya Google Home gibi akıllı ev asistanları ile ev sahipleri evdeki pek çok ihtiyacını ve işlemini sesli komutlarla gerçekleştirmeye çoktan alıştılar.

Bu teknolojinin yaygınlaşmasıyla, günlük hayatı da yakından ilgilendiren 5 önemli alanda büyük bir gelişimin yaşanması bekleniyor. İşte o alanlar:

 

1- Otomobiller

Akıllı ve otonom otomobiller için ses tanıma teknolojisi kritik önem taşıyor. Bazı otomobil firmaları şimdide Amazon’un Alexa yapay servisini otomobillerine entegre ettiler. Böylece araç içindeki yolcular araçla sesli iletişim kurabiliyor, navigasyon komutları verebiliyor, yol bilgisi alabiliyor, internette arama yapabiliyor, çalan müziği değiştirebiliyor veya yol boyunca seyredecek filmler arayabiliyorlar. Otonom sürüş teknolojisi ile beraber, direksiyon kullanımı ortadan kalkacağı için araçla yolcular arasında en önemli iletişim aracı, sesli komutlar olacak. Yolcular gitmek istedikleri noktaları sesli komutla bildirecek veya “sağa dön, sola dönüp park et” gibi komutları yine sesle verecek. 

2- Giyilebilir teknoloji

Akıllı saatler ilk kez ortaya çıktığında büyük heyecan yaratsa da insan parmakları ile bu küçük ekranların üzerinde yazı yazmak, uygulama çalıştırmak kolay olmadığı için cihazlar telefonların yerini alamadı. Ancak ses tanıma teknolojisinin yaygınlaşması ile telefondan daha küçük iletişim cihazlarının kullanımı yaygınlaşmaya başlayacak. Akıllı gözlüklerin kullanımı pratik olarak anlam kazanacak, akıllı saatler veya kolye, yüzük gibi akıllı cihazlar, sesli komutlarla çok sayıda işevi yerine getirebilecek.

 

3- Müşteri servisleri

Call centerların onlarca, yüzlerce çalışanla dolup taştığı günlerin geride kalması çok yakın. Çünkü ses tanıma teknolojisi ile bir şirketin call center’ı sadece küçük bir bilgisayardan oluşabilecek. Arayan müşterilere yapay zeka cevap verecek ve sadece robotların çözemediği çok az sayıdaki problem için gerçek bir insan devreye girmek durumunda olacak. Elbette bu teknolojiyle call center’ları arayıp sırada bekleme kabusu da ortadan kalkacak.

 

4- Görme engelliler için özel cihazlar

Görme engelli bireylerin teknolojik cihazları kullanabilmesi, web’de dolaşması, hayatlarına konfor katabilmeleri için ses tanıma teknolojisi büyük önem taşıyor. Sesli komutlar vererek ihtiyaçlarını giderebilecek görme engellilerin, başkalarına muhtaç olmadan yaşama imkanı çok daha fazla olacak. Otonom araçlarla refakatçi olmadan seyahat edebilecekler, mağazalarda satın almak istedikleri ürünlerin, gıda maddelerinin fiyatlarını onların yerine okuyacak giyilebilir cihazlarla, akıllı telefonlarla sesli iletişim kurabilecekler, kısacası hayatlarını tek başlarına çok daha kolay idame ettirebilecekler. 

 

5- Turizm sektörü

Ses tanıma teknolojisinin hızlı gelişiminin en önemli etkisinin turizmde görülmesi bekleniyor. Akılı cihazların, birbirinin dilini bilmeyen iki kişinin konuşmalarını anında tercüme edebilecek olması, insanların yabancı ülkelere seyahatlerini çok daha kolaylaştırması bekleniyor. Bu da ilk aşamada özellikle turizm sektöründe önemli bir gelişim yaşanmasına neden olacak. Turizmin gelişmesi ise orta vadede ticaretin gelişmesi anlamına geldiği için dünya ekonomisinde önemli bir yükselişin ortaya çıkması söz konusu olacak.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>