SoftBank ve Didi, Uber’in rakibine 2 milyar dolar yatırdı

0

Japonya’nın dev yatırım fonu SoftBank ve Çin’in en büyük araç paylaşım servisi Didi Chuxing, Güney Doğu Asya’nın en önemli araç paylaşım uygulamasından biri olan Grab’a 2 milyar dolarlık yatırım yaptı.

Uber’in rakibi olan Grab, böylece Güney Doğu Asya’daki en büyük yatırım fonunu almış oldu. Bu yatırımla beraber Uber’e karşı rekabet veren SoftBank ve Didi’ye artık Grab da katılmış olacak. Böylece Uber’in Uzak Doğu’da işi artık çok daha zor olacak.

Singapur firması olan Grab ayrıca henüz adını vermek istemediği bir firmadan 500 milyon dolarlık daha yatırım almayı beklediğini de açıkladı. Grab’ın şirket değeri ise bu yeni yatırımlarla beraber 6 milyar dolara yükselmiş durumda.

Uber ise kısa süre önce ağır rekabete dayanamayıp Çin’den çıkmak zorunda kalmıştı. Ayrıca bir ABD şirketi olarak kendini halka kabul ettiremediği Rusya’daki faliyetlerini durdurmuştu. SoftBank ve Didi’nin bu hamlesiyle beraber Uber’in Asya ve Uzak Doğu’daki geleceği iyice tehdit altına girmiş görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>