Sürücüsüz otomobiller endişeye neden oluyor

0

Sürücüsüz otomobiller

Sürücüsüz otomobiller yaygınlaşmaya devam ederken bir yandan da güvenlik tartışmaları devam ediyor. ABD’de sürücüsüz otomobiller ile ilgili güvenlik endişeleri tekrar gündeme geldi.

Sürücüsüz otomobiller ve güvenlik

Advocates for Highway and Auto Safety tarafından ABD’de yaşayan 1.005 yetişkin üzerinde yapılan araştırma, önemli bir çoğunluğun siber güvenlik ve güvenlik mevzuatı ile ilgili endişe duyduğunu ortaya koydu.

Ankete katılanların yüzde 73’ü sürücüsüz araçların kullanımı ile ilgili yeni özellikler için güvenlik standartlarının geliştirilmesini desteklediklerini belirtti. Yüzde 81’i ise sürücüsüz arabaları saldırıya karşı korumak için siber güvenlik kurallarını desteklediğini belirtti. Katılımcıların endişeleri genel olarak dışarıdan siber saldırı yapılması ihtimali ve direksiyon simidine geçen sürcüsünün kural ihlali yapması üzerine oldu.

Geçen hafta General Motors, 2019 için planlanan yeni bir hizmetle tamamen özerk otomobilleri işletmeye başlaması için ABD Ulaştırma Departmanı’na bir dilekçe sunduğunu söyledi. Diğer bir deyişle, Cruise AV adlı yeni araçların direksiyon simidi ya da pedalları olmayacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>