Tesla teşvik almak için sahtekarlık mı yaptı?

0

ABD ve Almanya arasında otomotiv sektörü üzerinden yaşanan kavga şimdi de Tesla’yı mı vuracak?

ABD hükumeti geçtiğimiz yıl Alman otomotiv devi Volkswagen’i dizel motorlar üzerinde sahtekarlık yaparak emisyon testlerinden geçmekle suçlamış ve Volkwagen dünya çapında büyük yara almıştı.

Fatura sahteciliği suçlaması

Şimdi suçlama sırası Almanya’ya gelmiş görünüyor. Almanya, ABD otomobil üreticisi Tesla’yı, Alman devletinin elektrikli otomobillere verdiği 4000 Euro’luk teşviklerden yararlanmak için sahtekarlık yapmakla suçluyor.

Alman bürokratları, elektrikli otomobil üreticisinin teşvik almak için sattığı araçları belgelerinde baz model olarak gösterdiğini ancak müşterilere satış yaparken, ekstra aksesuar paketlerini “zorla” verdiği anlaşıldı. Bu da şirketin Almanya devletinden, sattığı her araç için 4000 Euro çaldığı anlamına geliyor.

Alman otomobil dergisi Auto Bild, bu iddiaları test etmek için elektrikli otomobil üreticisinden anonim bir isimle yeni araç için online sipariş verdi. Ancak Tesla satış görevlisi, alıcı rolündeki editörü arayarak, siparişte yer alan aracı aksesuarsız olarak satamadıklarını, bazı aksesuarları da siparişe eklemek zorunda olduklarını bildirdi.

Bu da şirketin fiyat ve model üzerinden belirlenen teşvikleri almak için Tesla’nın araçları ülkeye baz modeli ile sokup sattığını ancak aslında pahallı modelleri müşterilerine farklı faturalandırmalarla ileterek, maliyeyi dolandırdığını ortaya koydu.

Şimdi Almanya, eline geçirdiği bu fırsatla, ABD’li elektrikli otomobil üreticisini bakalım kaç milyar dolarlık ceza keserek Volkswagen’in acısını çıkartacak?

Almanya’nın en büyük otomobil üreticilerinden DaimlerBenz/Mercedes de kısa süre önce Tesla’yı artık rakip kategorisine aldıklarını belirtmişti zira Elon Musk’ın şirketi, ürettiği lüks otomobillerle, konfor ve lüks konusunda bir numara olmayı hedefleyen Mercedes’e ciddi bir rakip durumuna yükseldi

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>