TSMC ABD’de fabrika kuracak

0

Tayvan merkezli teknoloji devi TSMC ABD’de fabrika kurmayı planlıyor. Bu fabrikanın 2024 yılına kadar üretime başlaması hedefleniyor.

TSMC ABD’de faaliyet gösterecek

Teknoloji devi şirketler, farklı bölgelerde faaliyet göstererek değişen koşullardan en iyi şekilde yararlanmayı hedefliyor. Bu nedenle üretim ve satış yerleri için farklı bölgeler hedef alınabiliyor.

Tayvan merkezli yarı iletken üreticisi TSMC, uzun bir süredir Apple’ın çip üreticileri arasında yer alıyor. Bir yandan gelecek yatırımlarına yönelik de planlamalar yapan TSMC, ABD’de fabrika kurarak bu ilişkilerini daha iyi hale getirmeyi hedefliyor.

TSMC’nin 2021 yılında ABD’de fabrika kurmak için çalışmalara başlayacağı ve bu fabrikanın 2024 yılı öncesinde faaliyetlerine başlayacağı belirtiliyor. Arizona’dak kurulacak olan fabrikada, 5nm’lik çipler üretilecek.

1.600’den fazla çalışanın görev alacağı bu fabrikada, TSMC 2021-2029 yılları arasında yaklaşık 12 milyar dolarlık bir yatırımda bulunacak. Ana fabrikası Tayvan,’da bulunan TMSC’nin ABD’de daha önce açtığı bir fabrika ve tasarım merkezi bulunuyor. Arizona’daki fabrika TSMC’nin ABD’deki ikinci fabrikası olacak.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>