Uber sürücüsü otonom araçta film seyrederken yayayı öldürdü

0

Otonom araç teknolojilerini tanıtırken en çok kullanılan imge olan, otomobil hareket halindeyken sürücünün film seyretmesi fantezisi gerçek oldu ama sonu hiç de iyi bitmedi.

Hulu seyreden şoför

Uber’in Volvo ile beraber geliştirdiği otonom sürüş teknolojisini test eden sürücü, araç hareket halindeyken aracın kontrolünü bırakıp online yayın servisi HULU’dan film seyretmeye başlayınca, korkunç bir kaza yaşandı.

Kısa süre önce gerçekleşen kazada bir yayaya çarpan otonom araç, ne yazık ki yayanın ölümüne neden oldu. Medyada büyük yer kaplayan olayda kazanın sorumlusunun kim olduğuna dair da önemli tartışmalar yaşandı.

Polis şimdi olay hakkındaki 318 sayfalık raporunu tamamladı ve polis raporuna göre, aracın teknolojisine güvenen test sürücüsü Hulu servisinden film seyrederken kaza gerçekleşti. Test sürücüsü ise yaşanabilecek kazaları önlemek için direksiyon başındayken film seyretmeye daldığı için, yayaya çarpmak üzere olduğunu görüp frene basamadı.

Bu olay nedeniyle şimdi şehir içinde otonom sürüş testlerinin iptal edilmesi bile gündeme gelebilir. Öte yandan Uber’in otonom araçlarının sürekli çarpışma riski yarattığını ve yayaları tanımadığına dair devamlı şikayetler geliyordu ve sırf bu yüzden Kaliforniya halkı Uber’in otonom araçlarının şehirden uzaklaştırlmasını istemiş, bu isteği kabul etmeyip şehir yönetiminin emrine uymayacağını açıklayan Uber’i federal hükumet uyararak şehirden uzaklaştırmıştı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>