Techinside Google News
Techinside Google News

Wanna Cry için nasıl önlem alınır?

- Advertisement -

Endüstri uzmanlarından fidye yazılımlarının potansiyel tehlikesi ile ilgili olarak çok uyarı duyduk, ancak birkaç nedenden dolayı uyarıların çoğu önemsenmedi.

Belki de gerçekleşebileceği ya da en azından başınıza gelebileceği tahmin edilmedi – veya belki de sürekli tehditlere maruz kaldıysanız bu, duyularınızın fidye yazılımının organizasyonunuz açısından yaratacağı gerçek riski algılamanızı engellemiştir. Evet, geçtiğimiz Cuma günü (12 Mayıs), potansiyel tehditler gerçeğe dönüştü. Umarım bu saldırılardan etkilenmeyen şanslılardan olursunuz; bu, şimdiye kadar dünya çapında gördüğümüz en büyük siber saldırı idi, 100’den fazla ülkedeki işletmeleri etkiledi.

Endüstrinizin bu Wanna Cry olayından etkilenmediğini mi düşünüyorsunuz?

Bu saldırı, kamu hizmetlerini, devletleri ve ticari işletmeleri vururken tekrar düşünün – birçok kişi “Benim işim gerçekten korunuyor mu?” diye soruyor.  

Yaşanan olay kesinlikle dünyanın gerçekliğini somutlaştırıyor. Saldırı aldığınızda, yalnızca iki seçeneğiniz bulunuyor: ödeme yapın (bütçenizde Bitcoin’e bir kalem olarak yer açın) veya veri kurtarma planınızı uygulayın – ve bunu hızlı yapın.

Bir veri kurtarma planına sahip olmak her zaman bir zorunluluktur, fakat bir zamanlar yeterince iyi olan bir şey, şimdi bu yeni gerçeklikte mağdur olmanıza izin verebilir. Günümüz dünyasında, fidye yazılımı saldırılarının kapsamı ve karmaşıklığı artmaya devam ediyor.

Önlemler söz konusuysa Yedekleme ve Veri Kurtarma süreçlerini kesinlikle es geçmeyin. Yalnızca anlık görüntülere veya kopya yedeklemesine güvenmeyin. Yedekleme işlemi, verileriniz bir fidye yazılımı saldırısının ulaşamayacağı güvenli bir şekilde depolanmazsa, kolayca şifrelenebilir ve bozulabilir. İşleminiz veya tedarikçileriniz, verilerinizi depolamanın doğru bir yolunu sağlayan bir fidye yazılımı koruması sunmuyorsa, o zaman yedekleme planınız büyük bir risk altındadır!

En iyi çözüm, kurum içi veya bulutta dağıtıma izin verecektir! Yeni fidye yazılımı gerçekliğinin kazanmasına izin vermeyin. Planınızı geliştirin, verileri kurtarmak için güvenilir ve doğru teknolojileri kullanın, veri kurtarma planınızın sağlam ve hızlı olduğundan emin olun ve kullanıcılarınızı eğitin.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

2 YORUMLAR

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir