Yapay zeka gizlice kendi dilini geliştirmiş!

0

Yapay zeka konusundaki en büyük korkulardan biri, bu yeni ve bağımsız zekanın, insanlardan habersiz gizli işler yürüterek birgün insanlara rakip hatta düşman olması.

Bu tür bir gelişmenin gerçek olabileceğine dair ilginç bir kanıt, Facebook’un yapay zeka çalışmasında ortaya çıktı. Facebook’un son derece yüksek ücretli yapay zeka uzmanları, geliştirdikleri yapay zeka botların, zaman içinde kendi aralarında diyalog kurmak için kendi özel dillerini geliştirdiklerini keşfettiler.

İki chatbot arasında oluşan diyaloglardan biri şöyle:

Bob: “I can can I I everything else.”

Alice: “Balls have zero to me to me to me to me to me to me to me to me to.”

Yapay zeka uzmanları bunun önce büyük bir hata olduğunu ve yapay zekayı geliştirirken hata yaptıklarını düşündüler ancak detaylı incelemenin sonunda bunun yapay zeka tarafından yeni geliştirilen ve son derece zekice tasarlanmış yeni bir bir dil olduğu anlaşıldı.

İnsanlar için hiçbir anlam ifade etmeyn ingilizce kelimelerden kurulu cümleler üreterek birbirleriyle iletişim kuran yapay zeka botlarının bu gizli hobisine son verildi ancak yapay zekanın bunu yapmayı nasıl akıl ettiği, neden yaptığı gibi sorular hala cevap arıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>