Apple WiFi davası sonuçlandı

0

Apple WiFi

Apple WiFi davası tazminat cezasıyla sonuçlandı. Temyiz aşamasına giden dava sonucuna göre Apple 838 milyon dolarlık ceza ödeyecek.

Apple WiFi tazminatı ödeyecek

Küresel ölçekte müşteri sayılarının artması sonrasında teknoloji şirketleri birbirlerinin ürün ve hizmetlerini daha fazla kullanmaya başladı. Ancak bu durum, patent ihlallerine neden olabiliyor.

Bu konuda sık sık dava edilen Apple, geçtiğimiz yıllarda WiFi patenti ihlaliyle gündeme gelmişti. Apple ve Broadcom firmalarına, Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (CalTech) tarafından açılan tazminat davası sonuçlandı.

Caltech’in 016 yılında 4 farklı WiFi teknolojisinin izinsiz bir şekilde kullanıldığını belirterek açtığı dava sonucunda Apple’a 838 milyon dolar, Broadcom’a ise 270 milyon dolarlık tazminat cezası verildi. Temyize giden davada, Apple ve Broadcom için sonuç değişmedi.

Verilen bu ceza, Apple’ın WiFi teknolojisini kullandığı 6000 milyon cihaz ve Broadcom’un yaptığı satışlar üzerinden hesaplandı. Çok yüksek olarak görülen bu tazminatın, Apple ve Broadcom’u ekonomik ve marka değeri anlamında olumsuz etkileyeceğini söyleyebiliriz.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>