Blockchainde enerji tüketimini azaltacak yükseltme geliyor

0

Blockchainde enerji tüketimi

Devasa enerji tüketimini azaltmayı amaçlayan Ethereum blok zincirine uzun zamandır beklenen bir yazılım yükseltmesi için çok kısa bir zaman kaldı. Bu yükseltme, teknolojinin kullanımını genişletebilecek ve ETH’nin fiyatını destekleyebilecek.

“Birleştirme” olarak bilinen yükseltme, Ethereum blok zincirindeki işlemlerin nasıl gerçekleştiği ve eter belirteçlerinin nasıl oluşturulduğu konusunda radikal bir değişikliği işaret edecek. Ağın sözcüsü olarak görev yapan Ethereum Vakfı’na göre, yeni sistem yüzde 99,95 daha az enerji tüketecek.

Birleştirmenin kesin zamanlaması bilinmiyor ancak Google ve blok zincirini izleyen diğer kaynaklar, gerçekleşmeyi bu hafta bekliyor. Ethereum Vakfı, 10-20 Eylül’de gerçekleşeceğini söyledi. Geçiş lursa, Ethereum, enerjiye aç bilgisayarların karmaşık matematiksel problemleri çözerek işlemleri doğruladığı bir “iş kanıtı” sisteminden, bireylerin ve şirketlerin kendi etherlerini kullanarak doğrulayıcı olarak hareket ettiği bir “pay kanıtı” protokolüne geçecektir.

CoinGecko veri sitesine göre ETH, yaklaşık 200 milyar dolarlık piyasa değeri ile bitcoin’den sonra ikinci en büyük kripto para birimi. CoinMetrics verilerine göre, Bitcoin’in 200.000 ila 300.000’ine kıyasla, Ethereum blok zincirinde günde yaklaşık 1 milyon ila 1.5 milyon işlem var.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>