DJI lidar geliştirdi

0

DJI lidar

Drone sektörünün önemli ismi DJI lidar cihazı geliştirdi. Bu cihaz, DJI’ın yatırım yaptığı Livox tarafından üretildi.

DJI lidar sektörüne yöneliyor

Drone sektörünün lider şirketlerinden DJI, bir yandan da otonom hareket sistemlerine yönelik yatırım yapıyor. DJI, bu amaçla Livox isimli bir girişime destek vermeye başlamıştı.

Livox, yaptığı ar-ge çalışmalarıyla radar sistemine benzeyen, lazer ışınlarıyla tarama yapan bir lidar sistemi geliştirdi. Bu sistem, çevreyi tarayarak bir harita çıkarıyor ve harita araç bilgisayarında görülebiliyor.

Livox’un lidarını diğer lidarlardan ayıran en önemli özellik ise yana doğru spiral şekilde taramaların yapılıyor olması. Bu sayede ilgili çevrenin 360 derecelik detaylı haritası oluşturulabiliyor. Livox’un lidar cihazlarının 1000 ila 1500 dolar aralığında olacağı belirtiliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>