Drone’lar o işçilerin yerini almaya başladı

0

Amazon gibi online alışveriş devleri veya mağazacılık/perakendecilik devleri, B2B depoları, hızla drone kullanımına geçiş yapıyorlar ve bu şirketlerin depolarında, lojistik ihtiyaçları için iş gücü insandan yapay zekaya doğru kayıyor.

Amazon, depolarında yapay zekalı uçan cihazlar çalıştırmak için yapay zeka sistemlerine dev yatırımlar yaparken, halihazırda sayısız dev depoda bu cihalzar 7/24 devriye gezerek, raflardaki malları tarıyor ve anlık olarak sayım yapıyorlar. 

Bir robot 50 işçiye bedel

İşletme yöneticilerine göre, iki drone bir deponun içinde sürekli uçarak sayım yaptığında, 1 saat içinde 100 işçinin yapabileceği işi bitirmiş oluyor. Ayrıca yapay zekalı, otonom forkliftler, tek parça ürünü taşıyıp paketleme merkezine taşıyan uçan quadcopter’lar gibi örnekler de mevcut ve şu anda bir ticari depoyu, antrepoyu tamamen yapay zekalı robotlarla işletmek ve insan müdahalesini minimumda tutmak mümkün. 

Aynı teknolojinin, ürünlerin doğrudan müşteriyle buluştuğu mağazalarda/marketlerde kullanılması için de hazırlıklar yapılıyor. Şu anda robotları market reyonlarına çıkarmanın önündeki tek endişe, robotların müşterilere beklenmedik şekilde zarar verme riski… Meraklı bir müşterinin bir drone’un pervanelerine parmağını sokmaya çalışması, mallar robotlar tarafından taşınırken, ani hareket eden müşterilere çarpma riski gibi endişeler bu teknolojiyi şimdilik vitrine taşımıyor ancak müşterilerin girmediği depolar çoktan robotlar tarafından işgal edilmiş durumda.

Öyle görünüyor ki, yapay zeka otomobillerle beraber otoyolları işgal edip şoförleri işsiz bırakmadan önce depo ve mağaza/market çalışanlarını işsiz bırakmak üzere sinsi sinsi ilerliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>