Silikon Vadisi’nin tarihi yangında kül oldu

0

Kaliforniya’da günlerce söndürülemeyen yangın, bölgedeki ormanlarla beraber sayısız evi de yaktı. Ancak yanan evlerden biri, ABD’nin ve Silikon Vadisi’nin tarihi açısından çok değerli bir arşivi saklıyordu.

HP’nin kurucuları William Hewlett ve David Packard’ın ceplerindeki 538 dolarla şirketi kurdukları garajın bulunduğu ev, bugün HP’nin kuruluşuna dair çok değerli yazışmaları saklıyordu. 

100 kutu tarihi belge kül oldu

Silikon Vadisi’nin de kurucuları olarak kabul edilen William Hewlett ve David Packard’ın çok sayıda yazışması ve teknolojik detayların yer aldığı arşivleri, ABD’nin ve dünyanın teknoloji tarihi açısından önemli belgeler olarak kabul ediliyordu ve HP’nin kurulduğu evde, özel bir koleksiyon olarak saklanıyordu.

Ancak Kaliforniya’yı kavuran yangında yanan evlerden biri de, arşivlerin saklandığı bu eski ev oldu.  HP’nin yöneticilerinden Brad Whitworth’in medya açıklamasında ” ABD iş dünyasının çok önemli tarihi değeri olan belgeleri tamamen yok oldu,” ifadesini kullandı.

Ekimin ilk haftasında başlayan ve günlerce söndürülemeyen Kaliforniya yangınında 23 kişi öldü ve 6800 ev yanarak yok oldu.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>