NSA personeli seks görüntüleri paylaşıyor

0

Amerikan istihbarat birimi NSA’de çalışanların, internette gerçekleştirdikleri takibat esnasında ekranlarına düşen mahrem video ve fotoğrafları kendi aralarında paylaştıkları iddia edildi.

İddianın sahibi, önceki gün yayınladığımız Devlet internetle kamuoyunu yönlendirebilir mi? başlıklı haberimizde adından söz ettiren eski NSA çalışanı Edward Snowden. Kendisiyle yapılan bir röportajda bu iddiaları açıklayan Snowden, NSA’de istihdam edilen gençlerin mahrem görüntülere bakarak bir hayli eğlendiklerini ve bunları yanlarındaki masada çalışan meslektaşlarıyla paylaştıklarını ifade ediyor.

government_snooping

Snowden’in, iddiasına göre istihbarat örgütü, teknolojiye yatkın, 18-22 yaşlar arası gençlere oldukça geniş yetkiler veriyor. İnternette oldukça geniş tarama ve takip yetkisi verilen gençler, mesajlaşma platformlarında yakaladıkları, ulusal güvenliğe herhangi bir tehdit oluşturmayan içeriklere de bakıyor. Öyle ki bu içerikler kimi zaman kişiler arasında gerçekleşen çıplak fotoğraf ve video değişimleri de olabiliyor.

İstihbarat konsepti değişiyor mu?

Ancak, olayı kamuoyu adına vahim kılan ajanların ele geçirdikleri bu görüntüleri kendi aralarında paylaşmalarıyla yaşanıyor. Kendisinin de benzer durumlarla karşılaştığını ifade eden Snowden, bunun oldukça sıklıkla yaşanan bir durum olduğunu söylüyor. Yine Snowden’in ifadelerinden anlaşıldığı kadarıyla istihbarat biriminde görev yapan üst düzey kişilerin bu yaşananlardan haberi yok. Zira denetim mekanizması etkili çalıştırılmıyor.

Günün sonunda sorulması gereken soru şu; Acaba bu tarz istihbarat örgütleri işletmelere ait verileri de kendi aralarında veya üçüncü parti şirketler ile de aynı derecede pervasız şekilde paylaşıyorlar mı?

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>